Yeni Zelanda askerleri Çanakkale’de haka dansı yaptı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 109. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’ye gelen Yeni Zelandalılar çeşitli etkinliklerle atalarını andı. Çanakkale Eceabat’a bağlı Conkbayırı’nda düzenlenen anma törenlerine iseYeni Zelanda askerlerinin “haka” dansı damga vurdu.

PROGRAM AĞITLA BAŞLADI

“Anzak Günü” etkinliğinde katılımcılar, Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maorilerin “Karanga” adı verilen ve “Hoş geldiniz” anlamına gelen seremonisiyle karşılandı. Ağıtla başlayan programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve Yeni Zelanda Milli Marşı çalındı.

Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda düzenlenen anma törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve çok sayıda yabancı ülkenin temsilcileri katıldı.

“HAKA” DANSIYLA İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Protokol üyeleri, anıta Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Maori Kültürel Topluluğu’nun karşılama gösteriyle geldi. Törende ilahiler okunup, dua edildi. Anma töreninde Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little bir konuşma yaptı. Yeni Zelanda Anıtı’na çelenkler sunularak, Yeni Zelanda ve Türkiye ulusal marşları okundu.

Konuşmaların ardından savaşta ölen Yeni Zelanda askerleri için ülke bayrağı törenle yarıya indirilerek, saygı duruşunda bulunuldu. Tören, Yeni Zelandalı askerlerin meşhur haka dansı ile sona erdi. Dansın kendine has figürleriyle ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x